Jdi na obsah Jdi na menu
 


Harry Potter a Ohnivý pohár-info o filmu

7. 8. 2009
Letos se v Bradavicích koná velký turnaj tří kouzelnických škol. Pravidla jsou jednoduchá: Z každé školy vybere Ohnivý Pohár jednoho účastníka, který poté bojuje o vítězství ve třech úkolech. Soutěže jsou tak nebezpečné, že zájemci o přihlášení musí mít minimálně sedmnáct let. Harrymu sice ještě sedmnáct nebylo
ani zdaleka...Vedle tohoto – na první pohled hlavního – příběhu se v Bradavicích odehrává ještě vedlejší, avšak pro celou sérii mnohem podstatnější děj. Ano, správně, do věci se vloží i ten, jehož jméno nesmíme vyslovit.

 

U příběhu se budete bavit celých 157 minut trvání snímku. Úkoly jsou dostatečně kouzelnicky zvláštní, v některých případech i hodně akční - a především technicky krásně vyvedené. Trochu však zamrzí spousta vynechaných scén z knížky, které jsou při tom zajímavé a působivé. Zmíním například hned úvodní mistrovství světa ve famfrfálu. Omluvou je snad jen délka filmu, která by se pak vyšplhala až na nějaké tři hodiny.

Herci jsou v novém dílu více méně zachováni. Harry, Ron a Hermiona je samozřejmě neměnná trojice. Ve stejné roli se představí i Michael Gambon, který si opět předsravuje moudrého Brumbála. Bez Hagrida v podání Robbieho Coltrana by to snad ani nebyl Harry Potter, avšak v tomto dílu dostal přeci jen méně prostoru. Muselo totiž zůstat nějaké místo pro nově příchozí postavy
, především v podání soutěžících z jiných škol. Z těch jmenujme lamače dívčích srdcí Viktora Kruma (Stanislav Ianevski), krásnou Fleur Delacour v podání Clémence Poésy a konečně i bradavického soutěžícího Cedrica Diggoryho, kterého si ve filmu zahraje Rebert Pattison. Podstatným přírůstkem do Bradavic je nový profesor Moody, vyučující černou magii.

 

 Herecké výkony jsou standardně dobré, proto se můžeme zaměřit na detaily. V Ohnivém Poháru vám před očima projde spousta postav, avšak ne vždy jsou pro příběh podstatné, což někdy dost mate. Rovněž pokud režisér rozjede nějaký vedlejší děj, měl by ho i řádně uzavřít, jelikož v dalším díle se k němu bude vracet jen těžko.Zatím každý díl nabízel překrásné efekty - a Ohnivý pohár není výjimkou. Autoři si pro nás připravili ohnivé draky, rozlehlý podvodní svět, obrovský labyrint či velkolepý večírek a představování kouzelnických škol. Zkrátka stále je na co se koukat. Atmosféra je však jinde než předešlé (hlavně první dva) díly a jak jsem již zmiňoval na začátku, nejedná se o snímek, na který zajdete na oslavu synova nástupu do první třídy. U Ohnivého poháru je potřeba přemýšlet a nepochybuji o tom, že malé děti by se v často temných scénách bály. Já osobně však tento krok směrem k dospělejšímu publiku jen vítám a věřím, že i další díly v něm budou pokračovat (ono vlastně tvůrcům nic jiného - vzhledem k předloze - nezbyde).

Rok vydání:2005

 

Náhledy fotografií ze složky Harry Potter a ohnivý pohár